نشل/neshel.ir : فرصتي براي حضور
پنجشنبه، 12 بهمن 1391 - 05:00 کد خبر:43
با تهيه برخي ملزومات مورد استفاده دامداران نشل كه مهم ترين آن شامل گولا، چل و تلم مي باشد به معرفي كوچ هاي بهاره و پاييزه دامدارن نشل بين مراتع په كوه و پيشكوه در اين جشنواره ملي بپردازيم

فرصتي براي حضور

جشنواره ملي صداي عشاير با حضور عشاير سراسر كشور به همت سازمان ميراث فرهنگي كشور از تاريخ 13 بهمن تا 18 بهمن در محل نمايشگاه هاي دايمي تهران برگزار مي گردد. به همين منظور بر آن شديم با همراهي و همدلي چند تن از عزيزاني كه به پيشه دامداري اشتغال دارند يا داشته اند و با تهيه برخي ملزومات مورد استفاده دامداران نشل كه مهم ترين آن شامل گولا، چل و تلم مي باشد به  معرفي كوچ هاي بهاره و پاييزه دامدارن نشل بين مراتع په كوه و پيشكوه در اين جشنواره ملي بپردازيم. با پي گيري هاي به عمل آمده و ارايه عكس ها و فيلم هاي  متنوع از مراتع و مله سره هاي رسم، سيوكله سر، زاغ وزون و درنه و ...   به مسئولين اداره كل ميراث فرهنگي استان مازندران نظر مساعد و البته مشتاقانه آنان براي حضور در جشنواره جلب شد و طي جلسه اي رسمي نحوه شركت در جشنواره و همراهي اداره كل در اين باب مورد بررسي قرار گرفت.لازم به ذكر است مدير كل و برخي كارمندان براي حضور در مله سره ها و آشنايي با ويزگي هاي زندگي دامداران نشلي نيز ابراز علاقه نمودند. اين جشنواره فرصتي است براي معرفي نشل و جلب مساعدتهاي اداره كل براي انجام پژوهشهاي علمي و كارشناسانه و ثبت تاريخ و فرهنگ نشل به صورت مكتوب و ارايه آن به نسل هاي آتي.
  بر اساس آخرين گزارش باشگاه خبر نگاران  اكثر استان هاي عشايري براي شركت در جشنواره اعلام آمادگي كردند. براي نمونه كرمانشاه به تنهايي 5 غرفه از نمايشگاه را به عشاير منطقه خود اختصاص داد. كردستان، لرستان، ايلام، فارس، اردبيل، خوزستان و خراسان نيز اعلام آمادگي كردند. آقاي ياسر اكبر زاده از نشل مسئوليت تهيه ملزومات ازجمله گولا، چل و ... و ارسال آنها به تهران شدند.به احتمال زياد كربلايي جبار اكبرزاده و رستم رستم نژاد نيز در جشنواره حاضر خواهند بود. هر عزيزي كه براي تهيه ملزومات و كمك به بهتر برگزار شدن جشنواره آمادگي دارد با آقاي جمشيد محمدي (09119204770) هماهنگي نمايد.
حضور شما عزيزان نشلي در جشنواره را به انتظار نشسته ايم.
روز و ساعت حضور همگاني جهت همدلي و بهره گيري از نظرات و ديدگاههاي شما در اطلاعيه بعدي اعلام خواهد شد.از پيشنهادها شما در جهت برگزاري بهتر و جشنواره استقبال مي كنيم.

 
   جمشيد محمدي و علي رستم نژاد