صفحه اول    درباره ما    تماس    پیوندها  
دوشنبه، 26 مهر 1400 - 13:30   
  تازه ها:  
 
- اندازه متن: + -  کد خبر: 45صفحه نخست » اخبار روزیکشنبه، 15 بهمن 1391 - 22:55
نشل، سفیر عشایر مازندران در نمایشگاه و جشنواره صدای عشایر کشور
نشل، سفیر عشایر مازندران در نمایشگاه و جشنواره صدای عشایر کشوردلم لک زده بود برای چنین لحظاتی . انگار روح دامداری و عشایر نشل در غرفه نشل متبلور بود..............
  

  مثل همیشه بی توجه به متن پیامک تبلیغاتی می خواستم این پیامک را نیز حذف کنم که کلمه نشل توجه مرا به خود جذب کرد. نشل و حضور در نمایشگاه . بسرعت  دست بکار شدم. پیامک به سرعت در میان نشلی ها بویژه نشلی های مقیم تهران و حومه پیچید . شاید کمتر کسی باور می کرد روزی عشایر نشل به عنوان تنها نماینده عشایر مازندران و در حقیقت سفیر عشایر مازندران در چنین جشنواره هایی حضور پیدا کند. همه به کمک آمدند . چه بی ریا و خالصانه هر کس در هر کجا .از زحمات بی دریغ آقای جمشید محمدی تا دکتر علی رستم نژاد که سر منشا و آغازگر لین حرکت خود جوش بودند تا اصغر رستم نژاد و دیگر دوستان . کبلی جبار هم با تمام ذوق و خلوص نیت به میدان آمد. رمضان محمدی هم به عنوان راننده سهمی داشت. کبلی رستم هم یا خنده های همیشگی احساس غرور می کرد وقتی دوستی ازش پرسید از کجا می آیید: جواب داد: نشل، نشل . تو دونی کجه هسه . خلاصه دوستانی که روز برپایی غرفه حضور داشته اند و آنان که از تهران و شهریار و ورامین هم آمده بودند. شورا و دهیاری نیز این بار به کمک آمدند و با کمک مالی خود از این حرکت حمایت کردند. همه چیز زیبا و دوست داشتنی . هیچ کس حتی احسای کمی از طایفه گرایی نداشت ، هیچ کس مغرور نبود ، هیچ کس من نیود . همه ما شدند و تنها به نشلی بودن خود افتخار می کردند . برق شادی و غرور و حس وطن پرستی در همه موج می زد. انگار جای چنین حرکاتی در نشل خالی است . انگار همه منتظر این اتفاق بودند. رئیس میراث فرهنگی استان هم آمد. خبرنگار و گزارشگر تلویزیون هم آمدند. جای نشلی هایی که نبودند خیلی خالی بود. دلم لک زده بود برای چنین لحظاتی . انگار روح دامداری و عشایر نشل در غرفه نشل متبلور بود. شاید که نه حتما به این نتیجه رسیدم که راه درهم شکستن نگاه های بسته و مهجور همین حرکات و حضور ها باشد. همه برای نشل و همه برای ما شدن، همه برای کمک، همه برای اعتلای نام نشل و نشلی.

جشنواره صدای عشایر آغازی است موفق و تجربه ای گرانبها برای حرکت های بعدی، برای آنها که به اعتلای فرهنگ نشل دلبستگی دارند. برای آنها که فقط گوشه ایی نمی نشینند وبر طبل انتقاد نمی کوبند. برای آنان که بی ریا می خواهند  قدمی حتی کوچک بردارند. باید به دریا شدن فکر کنیم و از قطره  قطره جمع شدن یاد بگیریم . باید تاریخ خود، گذشته خود و همه آنچه که امروز بعنوان نشل چون عصاره جان ماست میراث دار باشیم و بکوشیم این فرهنگ و این سرزمین و عشایر بازمانده را دریابیم، چرا که این عشایر بخشی از میراث ماست که از اجداد و نیاکان ما به ارث رسیده . چه خون دلها و رنجها برده اند تا ما امروز با نام و نشان آنان احساس غرور کنیم و بعنوان تنها سفیر عشایر استان مازندران در جشنواره صدای عشایر بدرخشیم.

حرکت قشنگ و زیبایی بود ولی چه نتایجی را به دنبال دارد. ساخت یک مجتمع فرهنگی، تاریخی که هم بعنوان موزه مردم شناسی و هم بعنوان پایگاه فرهنگی در نشل بسیار ضروری به نظر می رسد البته قول هایی گرفته شد ولی همتی بلند می خواهد و عزمی راسخ در کنار حمایت های مالی و معنوی نشلی های سخاوتمند و دوستدار فرهنگ و تاریخ این سرزمین. شاید حفظ دام و دامداری، فرهنگ کوچ و عشایر نشل از واجبات امروز هر نشلی است.

به هر حال دیر یا زود آسفالت جاده  نشل انجام می شود و گردشگری رونق خواهد گرفت . آیا نشل برای این موضوع آمادگی دارد؟ آیا فرهنگ گردشگری در نشل حاکم شده است؟ آیا زیر ساخت های لازم از قبیل امکانات اقامتی، تفریحی ، تاریخی در نشا ایجاد شده است؟ آیا به گردشگری و اقتصاد گردشگری توجه شده است ؟ در کنار همه این حضور ها و شناساندن نشل توجه به این مسائل نیز دارای اهمیت بسیار است چرا که گاهی عدم آمادگی برای گردشگری خصارات و لطمات فراوانی را بهمراه خواهد داشت که گاهاً جبران ناپذیر خواهد بود.

باید بینا باشیم و هوشیار . شاید کمتر کسی توجه کند ولی پتانسیل های نهقته در نشل قطعا نشل را به یک ماسوله، ابیانه و بسیاری دیگر از روستاهای گردشگر پسند تبدیل خواهد نمود اما .............................

منتظر پاسخ ها، پیشنهادات و مشارکت بیش از پیش شما خواننده گرامی و نشلی عزیز هستیم . هم اکنون به یاری و فکر سبز شما نیازمندیم .

نشل، سفیر عشایر مازندران در نمایشگاه و جشنواره صدای عشایر کشور

راه ارتباطی شما با ما : www.neshel.ir , و یا سامانه پیام کوتاه ما :30002619000307 می باشد . کمی نزدیک تر شویم ما همه از یک قبیله ایم. به امید دیدار شما در نمایشگاه و جشنواره های پیش رو با حضور سبز شما نشلی عزیز.

   
  

نظرات کاربران: 7 نظر (فعال: 7 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
مرتب سازی بر حسب ( قدیمیترین | جدیدترین | بیشترین امتیاز | کمترین امتیاز | بیشترین پاسخ | کمترین پاسخ)
سلام سلمان جان ، کمتر کسی را دیدم که اینگونه عاشق مرز و بومش باشد دعوت نشده لبیک گوید همانند مرد بزرگواری چون اصغر رستم نژاد،حبیب الله اکبرزاده ، نصرالله تقی تبار ، مرتضی اکبر زاده و ضیغم رستم نژاد و ... در خیالم این هم مثل دیگر نمایشگاهایی که میراث فرهنگی برگزار کرد می آید و میرود و آب از آب تکان نمی خورد . دکتر علی رستم نژاد محرکی شد تا مقدمات حضور عمو جبار و عمو رستم را فراهم نماید . پتانسیلهای فراوانی که شما اشاره کردید با دست در دست هم نهادن به بالفعل می رسد فقط به یک نمونه اشاره نمایم که هر گردشگر و توریست با حضورش 8 شغل مستقیم ایجاد می کند . از الان این نوید را می دهیم که در تابستان92 چشمان دوربین صدا و سیما ، کارشناسان میراث فرهنگی ، همه زیباییهای نشل را به تصویر بکشند و فرهنگ گم شده پدران ما را به ثبت برسانند و این ابتدای راه است ...

man be onvan yek nesheli be in harkat eftekhar mikonam va omidvaram in harkatha va marasemat tadavom dashte bashad .
be omid nesheli abaad va irani abad

بسیار عالی. خیلی جالب بود.

چه خیالات خامی

باسلام بسیار جالب بود پیشنهاد میکنم یک روز را بنام نشل در تابستان هر سال
اعلام کنیم تا همه نشل دوستها در ان شرکت کنند و این یک رسم ماندگار بماند
درانصورت هم اندیشی بیشتری صورت خواهد گرفت.

درود بر همه کسانی که در زدودن فقر فرهنگی واجتماعی زحمت می کشند واین حرکت موجب شناساندن فرهنگ بومی به جوامع مختلف و همچنین جلب نظر مسئولین ودست اندرکاران به مناطق کوچک و دور افتاده کشور می شود.

باسلام به جای اینکه فقط اسم نشل وبه زبون بیارین گروه هم اندیشی راه بنداین ی فکری به حال جاده های نشل بکنین که ادم سالم ازاونجابره جنازه برمیگرده چراکسی نیست به شوراهاودهیارنشل اعتراض کنه ایااین اقایوووون حاضرن زمستون تواون جاده برن نشل جلسه بذارن حرف اهالی دائم اونجاروگوش کنن ؟؟؟؟چطورتابستون میرن جلسه میزارن چن بارزمستون برن


نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© نشل 1389
info@neshel.ir سامانه پیام کوتاه:30002619000307
پشتیبانی توسط: خبرافزار